Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
İsmail AK

Tarımda Verim

İsmail AK

ismailak1960@mynet.com

20 Nisan 2009
font boyutu küçülsün büyüsün


Örtü altı Domates Yetiştiriciliği


Örtü altı sebze yetiştiriciliğinde en önemli sebzelerden biri domatestir. Bu nedenle bu hafta domates yetiştirirken dikkat edilmesi gereken önemli konuları sırası ile sizlere anlatmak istiyorum. Umarım önümüzdeki sezonda bu bilgiler işinize yarar

3 ayrı Şekilde Yetişir

Örtü altı domates yetiştiriciliği dikim zamanına göre 3 ayrı şekilde yetiştirilmektedir. 

Tek sezon Domates Yetiştiriciliği

Tek sezon domates yetiştiriciliğinde genellikle ekim ayı sonlarında, fideler seralardaki yerlerine dikilmeye başlar. Aralık başına kadar dikilirler. Bunlardan 8–10 meyve salkımı alacak şekilde koltuk alma ve tepe kırma işlemi yapılmalıdır.

Genellikle cam seralarda yapılır. Bu sayede ikinci bir ekime gerek kalmadan her zaman domates hasadı mümkün olur.

Piyasadaki fiyat artış ve düşüşlerinden tek taraflı olarak istifade etmez. Daha kaliteli ürün elde edildiği gibi bakım ve beslemeye özen gösteren üretici 15–18 ton ürün elde edebilir.

Güzlük domates ekimi

Genelde ağustos ayı sonlarında dikime başlanır. Ekim ayının ilk haftasında dikim işlemine son verilir. Çift ürün almak maksadı ile yapılan bir ziraat şeklidir. 5-6 salkım alınır. Plastik örtülü seralarda yapılır. Hasattan sonra münavebeye hıyar veya baharlık domates girer. Bu sayede hem çift ürün alınmış olur, hem de mevsime göre daha fazla ihtiyaç duyulan sebze çeşidini tercih etme fırsatı elde edilir.

Baharlık domates ekimi:

Güz sezonunda başka bir ürün ekilip hasadı tamamlanan örtü altında yapılan ikinci ürün ekimidir. Birinci ürünün hasat bitimine göre Ocak - Mart aylarında domates fidelerinin yerlerine dikimi yapılır. Hasat dikim tarihlerine göre mart sonunda başlar hazirana kadar devam eder. Genelde hasat süresi kısa olan çeşitlerin dikilmesine önem verilir. 6-7 salkım olunca tepe kırılır

Zaman olarak dikim şekillerini anlatmaktan ziyade domates fidelerini dikmeden önce dikim esnasında ve dikimden sonra dikkat edilmesi gereken hususlara değinmeden domates konusunda bilgi verdim demek yanlış olur;

 

Toprak hazırlığı ve dikim:

Fideler dikilmeden yaklaşık bir ay önce domates yetiştirilecek seralar baştan aşağı kontrol edilmelidir. İskeletinde kırık eski ve ilerde sorun çıkaracak kısımları tamir edilmelidir. Örtü plastiği eski ise dikimden önce muhakkak değiştirilmeli fide dikili seralarda plastik değiştirme işlemi kesinlikle yapılmamalıdır. Özellikle pencereler ve üst havalandırma kısımları kontrol edilmeli, eğer havalandırma yetersizse dikimden önce yeterli havalandırma sistemleri yaptırılmalıdır.

ilk sürüm dikimden bir ay önce yapılmalı mümkünse…

Salma su ile sulanmalıdır. Önceki yıllarda hastalık var ise dekara 5–7 kg göztaşı ile toprak dezenfekte edilmelidir. İkinci sürüm ekimden 20 gün  önce yapılmalı  bu esnada taban gübreleri ve toz nematot  ilaçları kullanılmalıdır. Tekrar sulanan seralar da dikim için toprak işlemesi dikime 5-6 gün kala yapılmalı domates dikimine hazır hale gelen tahtaların üzerine NOBİTCH veya HÜMİC-A gibi organik toprak düzenleyiciler yeterli miktarlarda verilmelidir. Damlama sulama sistemleri ile yeniden sulanmalıdır. Toprak hazırlığı tamamlandıktan sonra kâselerdeki fideler dikimi yapılabilir.

Dikilecek olan fideler az miktarda köklendirici ve normal dozda kullanılan kök çürüklüğü ilaçları katılarak hazırlanan sulara batırılarak yerlerine dikilmelidir. Dikimden sonra can suyu elle verilmeli yeni dikilen fidelerin sağa-sola yatmaları önlenmelidir. Dikimden bir hafta sonra kök boğazı çürüklüğü ilaçları hazırlanarak bitki gövdesinin toprak üstündeki 1 cm.lik kısmını da ıslatacak şekilde elle kök bölgesine verilmelidir. Bundan sonra bitki gelişiminin seyrine göre beslemeye devam edilmelidir. Görülen hastalık ve zararlılarla anında mücadele yapılmalıdır.

 

Tohum seçimi:

Domates tohumları yetiştirilecek olan mevsimlere ve bölgelere göre değişik özelliklere sahip olduklarından dikim zamanı ve mevsimine uygun çeşitler seçilmelidir. Özellikle bir yıl öncesinden bölgemizde denemesi yapılmayan çeşitlere dikkat edilmelidir. Başkasının sözü üzerine değil de, bizzat ekip denediğimiz çeşitler üzerinde kendi kanaatimize göre çeşit seçmeliyiz.

 

Önemli not:

Zirai ilaçları kullanırken mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Özellikle kullanım –hasat arası kısa olan zirai ilaçları tercih ediniz.

Bahar mevsiminde yüzünüzdeki gülümseme ile birlikte gönlünüzde de çiçekler açar umarım.
Bu yazı 4,203 defa okundu.

yorumlayorum ekle
Yorumlar (4)
 • M.C / 30 Nisan 2009 00:07

  tebrikler

  Halkı kulaktan dolma bilgilerle değilde uzman görüşlere dayanarak bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz
 • yasin / 25 Nisan 2009 16:56

  ismail bey tebrikler

  siteye ilk defa girdim beni ilgilendiren taraf tarım. sizin yazınızı okudum. tarım için bu bilgiler gereklerli...
 • TEKMENDEN RAUF / 25 Nisan 2009 13:41

  BİLGİLENİYORUZ

  İSMAİL BEY TEŞEKKÜRLER. ÇOK BİLGİLENDİRİCİ OLUYOR.
 • belirsiz / 20 Nisan 2009 22:16

  teşekkürler

  bizlere konu hakkında bilgi verdiniz.sagolunAnket

Bozyazı'da Ne Gibi Değişiklikler Olmasını İsterdiniz?

 • Üniversite
 • Bowling Salonu
 • Spor Kompleksi
 • Turizmin Canlanması
 • Doğalgaz
 • Sahil Düzenlemeleri
 • Mesire Alanları
 • Bozyazı Form   [ sonuçlar için tıklayın ]