Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
İsmail AK

Tarımda Verim

İsmail AK

ismailak1960@mynet.com

27 Haziran 2009
font boyutu küçülsün büyüsün


Muzda Gübreleme ve Bakım


Muzda Gübreleme Çok Önemlidir

Muz yetiştiriciliğinde en önemli hususlardan biri gübrelemedir. Zaman zaman kontrol ettiğimiz muz seralarında en çok rastlanan hatalar. Sırası ile yetersiz besleme, yanlış besleme, havalandırma, yabani ot mücadelesi, sulama ve fide ayarlarının zamanında yapılmamasıdır

           

Bunlara kısaca değinmek istiyorum;

 

Yetersiz besleme bir dekar muza verilecek N,P,K,ağaç âdeti ve meyve büyüklüğü dikkate alınarak, kabaca belirlenmektedir. Doğrusu ise muzlar hasat edildikten sonra toprak analizi yaptırarak toprağımızdaki N.P.K. durumunu tespit ettirmektir. Şu kesinlikle bilinmelidir ki ihtiyaç duyulan gübre dışında verilen gübreler maliyet arttırmaktan başka bir şey değildir. Bununla beraber ilkbahar bakımından zaten taban gübresi olarak yıllık ihtiyacın yarısını veriyoruz.

Kalan kısmını ise bitkiler kontrol edilerek ihtiyaca göre vermemiz gerekmektedir

Normal gelişmek de olan bir bitkiye dengeli gübre ile başlayıp fosforla devam edilmeli meyveler görülmeye başlandığında yine dengeli gübre ve meyveler yarıyı bulduğunda potaslı gübre kullanımı başlamalıdır. Potas kesinlikle saf verilmemeli karışımda %10–20 oranında azot da bulunmalıdır. Taban arazilerde kesinlikle kükürtlü karışımlar tercih edilmelidir.

           

Mutlaka Çiftlik Gübresi Kullanılmalı

Bunların yanında en önemlisi bakımda ve ilkbahar sonlarında mutlaka çiftlik gübresi kullanılmalı, kullanılan çiftlik gübresinin yanmış olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılacak miktar seraların kontrolünde kabaca belirlenebilir. Ama toprak tahlili yaptırıldığında yıllık verilecek gübre miktarları ve zamanı tahlil raporunda belirtilecek olup, buna riayet etmek en sağlıklısıdır.

           

Yanlış Beslenmeye Dikkat!

Yanlış besleme çok büyük ürün kayıplarına neden olmaktadır. Bunun için bütün üreticilerin şunu kesinlikle bilmeleri gerekir. Azot dal, Fosfor döl, Potas bal, demektir. Yani azotlu gübreler yeşil aksam büyürken, fosforlu gübreler çiçeklenme ve döl verimini için potaslı gübrelerde meyve iriliğini ve kalitesini arttırır. Bu ana görevleridir. Bunun yanında fosfor ve potas doku sıklığını da sağlar ki bu özellikle muz gibi gövdeleri su ile dolu ağaçlarda çok gerekli bir ihtiyaçtır.

           

Havalandırmaya Dikkat!

Bitkilerin de birer canlı olduğunu unutmamak lazımdır. Bitkilerin gelişmesi ve meyve vermeleri için en iyi sıcaklık 20–28 C arasındır. Bu sıcaklıklarda topraktan besinlerini rahatlıkla alırlar. 28–35 C arasında vasat verim seviyesinde kalırlar. 35 derecenin üstünde kendi yaşamlarını düşündüklerinden verim kalitesi düşmeye başlar. 40C yaklaşıldığında bitkiler ancak kendilerini koruyabilirler ki burada ekonomik olarak yetiştiricilik artık yapılamaz olur. Bundan dolayıdır ki muz seralarını mümkünse 20–28 C arasında kalacak şekilde bir havalandırma sistemi tesis edilmelidir. Bölgemizin aşırı sıcak olması nedeni ile bu elde edilemediği zamanlar 30C civarında olması sağlanırsa gerçek den verim yününden olumlu sonuçlar alınacaktır. Burada mümkün olduğu kadar gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı da azaltılmalıdır ki bitkiler sıcak havadan soğuk havaya, soğuk havadan sıcak havaya hızlı değişimleri olumlu yönde algılamazlar buda verime tesir eder.

           

Yabancı ot mücadelesi her zaman şarttır.

 

Yabancı ot mücadelesi her zaman şarttır. Hele doğumun başladığı şu günlerde verilen besinler ortak olan yabani otlardan kurtulmak şarttır.

 

Sulamaya dikkat etmeliyiz

Sulamaya dikkat etmeliyiz zira bölgemizde havalar çok değişken olduğundan bir hafta öncesi ile bu günkü su ihtiyacı aynı olmayabilir. Bu nedenle bitkilerin su ihtiyacı toprak kontrol edilerek tespit edilmeli buna göre sulanmalıdır.

           

Fide ayarlarına Dikkat edilmeli

Fide ayarları dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Özellikle fide araları eşit bırakılmaya çalışılmalı, kuvvetli ve aynı büyüklük de fideler bırakılmalı, halk arasında zaman fidesi denen fide büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Değişik boylarda fide bırakmak özellikle beslenme zamanında sıkıntı yaratmaktadır.

           

Bunları neden bu günkü yazıma aldım; Yazılarımı takip edenler bilirler ki ben uyarma amacı ile yazıyorum. Muzlarda doğumun başladığı bu günler muz yetiştiricileri bakımından hata kabul etmeyen günlerdir. Bu nedenle yazımı okuyan üreticilerimiz en azından kendilerinin yaptıklarını gözden geçirsin eksik veya hataları varsa gidersin, çözemedikleri sorunları olanlar mutlaka konu ile ilgili uzmanlara başvursunlar…

           

 

Bunların dışında kök çürüklüğü, kırmızı örümcek ve yeşil kut mücadelesini aksatmasınlar. 10-15 gün ara ile kökleri kontrol etmeleri ve gördükleri arazları çalıştıkları ziraat mühendislerine bildirmeleri veya onların kontrolünü sağlamaları bence yerinde ve gerekli bir uygulama olacaktır.

           

Görevini yapan üreticilerimiz ailelerini ve kendilerini mükâfatlandırmak için yaylaya doğru göce başladılar. Umarım zaten kısa olan yayla sezonu neşeli ve mutlu geçer…

 

Bol  ve kaliteli ürün ve bol kazançlar dileğiyle…

 

 

 

 
Bu yazı 6,880 defa okundu.

yorumlayorum ekle
Yorumlar


  henüz yorum yok
Anket

Bozyazı'da Ne Gibi Değişiklikler Olmasını İsterdiniz?

  • Üniversite
  • Bowling Salonu
  • Spor Kompleksi
  • Turizmin Canlanması
  • Doğalgaz
  • Sahil Düzenlemeleri
  • Mesire Alanları
  • Bozyazı Form   [ sonuçlar için tıklayın ]